Intercity İstanbul Park'tan Açıklama!

“INTERCITY İSTANBUL PARK’TAN AÇIKLAMA"

Hiçbir kurumdan maddi destek almadan, tamamen kendi imkanlarımızla 2020 ve 2021 yıllarında Türkiye’ye kazandırdığımız, dünyanın en çok takip edilen motor sporları organizasyonu Formula 1 yarışlarına ilişkin Tosfed başkanının çeşitli platformlarda vermiş olduğu yanıltıcı beyanlara yönelik açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Kamuoyu tarafından da bilindiği üzere, yıllardır ülkemize getirmeye çalıştığımız organizasyonun kontratları Formula 1 yönetimi ile Intercity İstanbul Park arasında yapılmıştır. Bu süreçte Tosfed yarışların sadece sportif hizmetlerini vermekle yükümlü olup, bunu da ‘’fahiş fiyatlarla’’ Intercity İstanbul Park’a fatura ederek bedelini almıştır.

Son günlerde Tosfed başkanının çeşitli mecralarda söylediğinin aksine, Formula 1’i ülkemize getirme noktasında kendisinin herhangi bir olumlu etkisi olmamıştır. Üstelik Intercity İstanbul Park tarafından ülkemize kazandırılan Formula 1 yarışlarına ilişkin tüm süreçlerde ayrıca ‘’köstek’’ olmuştur.

Tosfed başkanının hatırladığımız tek ‘’katkısı’’ yarış sürecinde çakarlı araçlar ve korumalarla birlikte pistin girişinde oluşturdukları kaos ile bulunduğu konuma yakışmayacak şekilde, kapıda işini yapmaya çalışan görevlilerle ettiği kavgalar ve kendisi hakkında bu olayla ilgili yapılan savcılık şikayetidir. Bulunduğu makamın vermiş olduğu sorumluluğu taşıyamayan Tosfed başkanı, yalan beyan ve açıklamalarıyla bu hassas sürece zarar vermeye devam etmektedir.

Tosfed başkanı, Intercity İstanbul Park’ın işletmesinin federasyona teslim edilmesini söylerken; 2 milyon metrekareden büyük bir alan üzerine kurulu, her yıl milyonlarca dolar işletme gideri olan bir tesis olduğundan da ne yazık ki habersiz durumdadır. Kendisine ‘’biz çökeriz, devlete ödetiriz’’ düşüncesiyle dile getirdiği talihsiz taleplerini bir an önce tekrar değerlendirmesini öneriyoruz. 9 yıldır sahip çıkıp başarı ile yönettiğimiz Intercity İstanbul Park’a ödediğimiz kira bedelinin yanı sıra, tüm tesisin bakım ve onarım ihtiyaçları için bugüne kadar harcanan miktar şu an itibariyle 85 milyon dolara ulaşmıştır. Ülkemizin en değerli yatırımlarından biri olan Intercity İstanbul Park’ın, federasyon tarafından bu bedeller karşılanarak işletilmesi imkansızdır. Ayrıca şahsi menfaatler ve egolar uğruna, yaklaşık 50 milyon dolar bütçeli bir yarış olan Formula 1 için kamu kaynaklarının heba edilmesini teklif etmek ve hatta düşünmek bile vatana millete ihanettir.

Her şeyi devletten bekleyerek, Formula 1 organizasyonu için gerekli girişimlerde bulunabileceklerini ifade eden Tosfed başkanı sanki yarışı getirebilecek bir yetkisi ve gücü varmış gibi algı operasyonu yürütmektedir.

Tosfed başkanına tavsiyemiz, Formula 1’in Türkiye’ye kazandırılması ve başarıyla gerçekleştirilmesi konusunda son iki yıldır devam eden ‘’rol çalma’’ çabasından derhal vazgeçerek, Türkiye’den gitmesine sebep oldukları Formula 1 ‘den çok daha küçük bir organizasyon olan Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) geri kazandırılması için çalışması olacaktır.

Bugüne kadar pistimiz, yüzbinlerce kişinin ağırlandığı festivallerden, farklı sektörlerden markaların kurumsal etkinliklerine, kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden, otomotiv sektörü için büyük önem arz eden Ar-Ge faaliyetlerine, ulusal ve uluslararası birçok motor sporları etkinliğinden, 200’den fazla sporcu yetiştirdiğimiz Intercity Cup özel marka kupalarına kadar birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bunların yanında Intercity İstanbul Park Sürüş Akademisi bünyesinde bugüne kadar toplam 300 bin kişiye farklı araç kategorilerinde güvenli sürüş eğitimleri vererek, trafik güvenliğine katkı sunma noktasındaki faaliyetlerimize de hız kesmeden devam ettiğimizi belirtmek isteriz.

Intercity İstanbul Park olarak en büyük dileğimiz; Formula 1 yarışlarının ülkemizde uzun vadeli bir kontratla garanti altına alınması, dünyanın göz bebeği İstanbul’un bu vesileyle milyarlarca kişiye en güzel haliyle tekrar sunulmasıdır. Bu kapsamda her zaman ifade ettiğimiz gibi, kamunun güçlü organizasyonel desteği ile özel sektörün maddi gücünün bir araya geldiği iş birliği en doğru model olacaktır.

Intercity İstanbul Park olarak bugüne kadar olduğu gibi önümüze çıkarılan tüm engellere rağmen, işimize odaklanarak Türkiye’ye, Türk sporuna ve otomotiv sektörüne hizmet etmeye devam edeceğimizi belirtir, Formula 1 ve farklı uluslararası motor sporları organizasyonlarının tekrar ülkemize getirilmesi noktasında çalışmalarımızın sürdüğünü ifade etmek isteriz.

Saygılarımızla,

Intercity İstanbul Park

Bu açıklama vesilesi ile Intercity İstanbul Park olarak işletmesini yürüttüğümüz 9 yılda gerçekleştirdiğimiz spor ve otomotiv sektörü faaliyetlerinin bir kısmını aşağıda tekrardan hatırlatmak isteriz;

Trafik ve yol güvenliği kapsamında:

● 2013 yılından günümüze Türkiye ve Avrupa’nın en büyük ve en kapsamlı, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ile DVR (Alman Yol Güvenliği Vakfı) onaylı ve müfredatlı sürüş merkezimiz kapsamında her yıl 40.000 kişiye otomobil, ağır vasıta, motosiklet, servis araçları, itfaiye, ambulans gibi bir çok farklı kategoride güvenli sürüş eğitimleri vermekteyiz. Bu kapsamda ülkemizde trafik kazalarını önlemek için ciddi çaba sarf ediyoruz.

● 2013 yılından günümüze “Caddede Olmaz Piste Gel” sloganı ile trafikte hızlı araç kullanan otomobil ve motosiklet sürücülerine kapımızı açarak her yıl binlerce kişinin hız tutkularını trafik yerine kontrollü ve güvenli bir alanda gidermelerini sağlayarak trafik terörünün azaltılmasında ciddi bir katkı sağlamaktayız. Uluslararası motor sporları yarışları kapsamında:

● 2020 ve 2021 yıllarında Formula 1 Dünya Şampiyonasının Türkiye ayağını 2 yıl üst üste tüm mali sorumluluğunu üstlenerek organize ettik. En başarılı seçilen organizasyonlarımız tüm dünyada ses getirdi. Ülkemize 2 yılda 200 milyon USD den fazla bir ekonomik katkı sağladık. Ülke tanıtımı kapsamında milyarlarca kişiye ulaşarak paha biçilmez bir tanıtım gerçekleştirdik. 2021 yılında 3 gün toplamı 190.000’den fazla kişiyi ağırlayarak pistimizde gerçekleştirilmiş en kalabalık Formula 1 yarışını organize ettik.

● 2013 yılında Dünya Superbike Şampiyonası yarışının bir ayağını organize ederek şampiyon motosiklet sürücümüz Kenan Sofuoğlu’nun ilk defa Intercity İstanbul Park’ta yarışmasını sağladık. Kenan Sofuoğlu’nun birinci gelerek İstiklal Marşımızı gururla dinlettirdiği yarışta 3 gün boyunca 100.000 kişiyi ağırladık.

● 2014 ve 2015 yıllarında düzenlediğimiz Dünya Rallikros Şampiyonası yarışları ile Petter Solberg, Mattias Ekström gibi efsane isimlerin Intercity İstanbul Park'ta yarışmasını sağladık. Özel oluşturduğumuz Formula 1 pisti - toprak yarış pisti karışımı hybrid rallikros parkuru ile tüm dünyada örnek olduk ve en iyi organizasyon seçildik. Bu yarışın destek yarışı olan RX Lite serilerini %100 yerli olarak üreten Avitaş Motorsport'un da ülkemizde yarışmasını sağladık. Bu organizasyonlarda, iki yılda 90.000 kişiyi ağırladık.

● 2014 yılında dünyanın en prestijli uluslararası yarış festivallerinden biri olan Ferrari Racing Days'i ülkemize getirdik. 3 gün toplamında 70.000 kişiyi ağırladık.

● 2014 yılında Gürcistan Federasyonu F3 ve Legend yarış serilerini organize ettik. 20 adet F3 ve 19 adet Legend araçlarını yarıştırdık.

Ulusal motor sporları yarışları kapsamında:

● 2016 yılından günümüze organize ettiğimiz Intercity Cup yarış serilerimiz ile amatörden profesyonele toplam 203 kişiyi yarıştırdık ve yarıştırmaya devam ediyoruz. Bu bağlamda ülkemizde yapılan en kalabalık ve profesyonelce yönetilen tek marka kupalarını organize etmekteyiz. Her yıl motor sporlarına yeni yüzler kazandırarak motor sporlarının gelişmesinde önemli rol oynamaktayız.

● 2013, 2014 ve 2015 yıllarında TOSFED Türkiye Pist Şampiyonası yarışlarına ev sahipliği yaptık.

● 2013 yılında TMF Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası yarışlarına ev sahipliği yaptık.

● 2015 ve 2016 yılında İstanbul Park Spor Kulübü olarak Hayata Bağış Derneği Off-Road Yarışını organize ettik.

● 2015, 2016 ve 2019 yılında İSOK Rallisi özel seyirci etabı ve servis alanına ev sahipliği yaptık.

● 2015 yılında Türkiye Trial Şampiyonası 6. Ayak yarışına ev sahipliği yaptık.

● 2016 yılında TÜYAP 37. İstanbul Rallisine ev sahipliği yaptık.

● 2016 ve 2017 yıllarında Klasik Otomobil Kulübü Bahar Rallisine ve Klasik Otomobil Slalom Yarışlarına ev sahipliği yaptık.

● 2017 ve 2018 yıllarında Intercity Baja ve Raid yarışları, Marmara Baja Kupası yarışına ev sahipliği yaptık.

● 2020 yılında Tübitak Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına ev sahipliği yaptık.

Otomotiv sektörü Ar-Ge çalışmaları kapsamında:

● 2013 yılından günümüze birçok yerli üretim yapan firmaya araç ar-ge testleri için tesisimizi açtık (TOGG, Ford, BMC, Karsan, Hexagon, vb.).

Uluslararası ve ulusal otomotiv sektörü etkinlikleri kapsamında:

● 2014 yılında global BMW AG - M3 & M4 modelleri dünya müşteri lansmanına ev sahipliği yaptık. 2 ay süren etkinlik boyunca bu aracı tüm dünyadan test etmeye gelen toplam 3.000 kişiyi ağırladık ve ülke tanıtımına katkıda bulunduk.

● 2014 yılında global Porsche World Roadshow etkinliğine ev sahipliği yaptık. Bu kapsamda 24 gün boyunca toplam 1.200 kişiyi ağırladık ve ülke tanıtımına katkıda bulunduk.

● 2015 yılından günümüze dünyada 7 adet bulunan Porsche sürüş merkezlerinden biri olduk ve hali hazırda devam eden anlaşmamızla her yıl binlerce global potansiyel Porsche müşterisini pistimizde ağırlayarak ülke tanıtımına katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

● 2016 ve 2017 yıllarında Mercedes AMG Sürüş Merkezine ev sahipliği yaparak yerli ve yabancı birçok müşteriyi ağırladık. Dünyada Mercedes AMG olarak yarış pistinde konumlandırılmış ilk merkez olduk.

● 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz Renault Trucks dünya lansmanı ile 5 gün boyunca toplam 500 uluslararası basın mensubu ve misafiri ağırlayarak ülke tanıtımına katkıda bulunduk.

● Otomotiv sektöründen bir çok farklı markaya sayısız etkinlik, lansman, basın test sürüşleri düzenleyerek Intercity İstanbul Park'ı amacına uygun şekilde sektörün hizmetine sunduk.

● Otomobil Gazetecileri Derneği Yılın Otomobili yarışmasına ilk yılından bu yana ev sahipliği yapmaktayız, Uluslararası Autobest Yılın Otomobili gibi organizasyonlara ev sahipliği yaparak sektöre destek vermeye devam etmekteyiz. Ayrıca otomotiv basınına test sürüşleri ve çekimleri için tesisimizi aktif olarak kullandırmaktayız.

● Gelenekselleşen V Weekend Motoring festivalimiz ile tüm otomobil, motosiklet camiasının katıldığı, aile, çocuk ve gençlere yönelik aktiviteler ve eğlence etkinlikleri ile bezenmiş Türkiye'nin en büyük festivallerinden birini organize etmekteyiz. 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz festivalde 3 gün boyunca 200.000 kişiyi ağırladık. 2022 yılında 3.sünü düzenleyeceğimiz V Weekend Motoring sektörün heyecanla beklediği bir festivale dönüştü.

Farklı spor etkinlikleri kapsamında:

● 2019 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz, toplam 54 farklı spor branşının yer aldığı, 3 günde 100.000 kişinin katıldığı, Türkiye'nin en büyük spor festivali olan V Weekend Sports festivalini 2022 yılında tekrar organize edeceğiz.

● 2013 yılından günümüze, T.C. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Intercity İstanbul Park koşu ve bisiklet şampiyonaları, Intercity İstanbul Park Duatlonu, İstanbul Koşu Festivali, Türk Telekom İstanbul 24 saat Boost Race bisiklet yarışı gibi farklı birçok spor organizasyonuna ev sahipliği yaptık ve tesisimizi sporun farklı branşlarına da açtık.