Intercity İstanbul Park Etkinlikler Özeti

“INTERCITY İSTANBUL PARK ETKİNLİKLER ÖZETİ"

Intercity İstanbul Park’ın işletmecisi olarak 2013 yılından itibaren dünyanın en iyi yarış pistlerinden biri olarak gösterilen tesisi amacına uygun olarak işlettiğimizin ispatı olarak tesiste gerçekleştirdiğimiz yarışların ve etkinliklerin özeti aşağıda yer almaktadır.

Intercity İstanbul Park’ta yılın 300 günü farklı etkinliklere ev sahipliği yaptık. Bu etkinliklerle Intercity İstanbul Park olarak; Türk sporuna, sporcusuna ve otomotiv sektörüne kapılarını açıp, hizmet ettik ve gerçekleştirdiğimiz bu faaliyetler sonucu ülke ekonomimiz için önemli ve büyük bir değer yarattık ve ilk günden bu yana tesisi layıkıyla çalıştırmak için oldukça özverili bir çaba ortaya koyduk.

Intercity İstanbul Park olarak; yüzbinlerce kişinin ağırlandığı festivallerden, farklı sektörlerden markaların kurumsal etkinliklerine, kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden, otomotiv sektörü için büyük önem arz eden Ar-Ge faaliyetlerine, ulusal ve uluslararası özel yarışlara kadar bir çok farklı etkinliğe ev sahipliği yaptık. Bunların yanında 2013 yılında kurmuş olduğumuz Intercity İstanbul Park Sürüş Akademisi bünyesinde bugüne kadar toplam 300.000 bin kişiye farklı araç kategorilerinde güvenli sürüş eğitimleri vererek, trafik güvenliğine katkı sunma noktasında ülkemize büyük bir fayda sağladık.

Intercity İstanbul Park olarak son 11 yılda gerçekleştirdiğimiz spor ve otomotiv sektörü faaliyetlerinin bir kısmı aşağıda sıralanmıştır;

Trafik ve yol güvenliği kapsamında:

● Intercity İstanbul Park olarak kurduğumuz, 2013 yılından günümüze Türkiye ve Avrupa’nın en büyük ve en kapsamlı, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ile DVR (Alman Yol Güvenliği Vakfı) onaylı ve müfredatlı sürüş merkezi kapsamında her yıl binlerce kişiye otomobil, ağır vasıta, motosiklet, servis araçları gibi bir çok farklı kategoride güvenli sürüş eğitimleri verdik.

● Intercity İstanbul Park Sürüş Akademisi bünyesinde; devletimizin en önemli ve stratejik kurumlarına özel tasarlanmış müfredat programlarında sürüş eğitimleri verdik.

● 2013 yılından günümüze “Caddede Olmaz Piste Gel” sloganı ile trafikte hızlı araç kullanan otomobil ve motosiklet sürücülerine kapılarımızı açarak her yıl binlerce kişinin hız tutkularını trafik yerine kontrollü ve güvenli bir alanda gidermelerini sağlayarak trafik terörünün azaltılmasında ciddi bir katkı sağladık.

Uluslararası motor sporları yarışları kapsamında:

● Intercity İstanbul Park olarak Formula 1’in Türkiye’ye tekrar geri kazandırılması, T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde, tarafımızdan üstün bir emek ve fedakarlık gösterilerek gerçekleştirilmiştir. Formula 1 Dünya Şampiyonasının Türkiye ayağını 2020 ve 2021 yıllarında üst üste tüm mali sorumluluğunu federasyonun fahiş sportif masrafları da dahil üstlenerek başarı ile organize ettik. En başarılı seçilen bu organizasyonlar tüm dünyada ses getirmiştir. Milyonlarca dolar harcayarak gerçekleştirdiğimiz Formula 1 yarışları sayesinde, ülkemize 2 yıl boyunca toplamı 250 milyon dolardan fazla bir ekonomik katkı sağlanmıştır. Ülke tanıtımı kapsamında milyarlarca kişiye ulaşılarak, ülkemiz için paha biçilmez bir tanıtım gerçekleştirilmiştir.

● 2013 yılında Dünya Superbike Şampiyonası yarışının bir ayağını organize ederek şampiyon motosiklet sürücümüz Kenan Sofuoğlu’nun ilk defa ülkemizde yarışmasını sağladık. Kenan Sofuoğlu’nun birinci gelerek İstiklal Marşımızı gururla dinlettirdiği yarışta 3 gün boyunca 100.000 kişi tesiste ağırlanmıştır.

● 2014 ve 2015 yıllarında düzenlediğimiz Dünya Rallikros Şampiyonası yarışları ile Petter Solberg, Mattias Ekström gibi efsane isimlerin tesiste yarışması sağlanmıştır. Ek yatırım yaparak oluşturduğumuz Formula 1 pisti - toprak yarış pisti karışımı hybrid rallikros parkuru tüm dünyada örnek olarak gösterilmiş ve en iyi organizasyon seçilmiştir. İki yıl gerçekleştirilen yarışlarda yıllık 45.000 kişi olarak toplam 90.000 kişi ağırlanmıştır.

● 2014 yılında dünyanın en prestijli uluslararası yarış festivallerinden biri olan Ferrari Racing Days ülkemize getirilmiş ve 3 gün toplamında 70.000 kişi tesiste ağırlanmıştır.

● 2014 yılında Gürcistan Federasyonu F3 ve Legend yarış serileri organize edilerek komşu ülkemizden gelen 20 adet F3 ve 19 adet Legend araçları yarıştırılmıştır.

Ulusal motor sporları yarışları kapsamında:

● Ülkemizdeki motor sporları faaliyetlerini daha geniş bir kesime yaymak ve daha ulaşılabilir kılmak için 25 adet Renault Clio yarış aracı, 25 adet Renault Megane yarış aracı ve 25 adet Caterham R300 yarış aracı yatırımı yapılarak 2016 yılından günümüze Intercity Cup yarış serileri organize ettik. Amatörden profesyonele toplam 203 kişinin eğitildiği, lisanslandırıldığı ve yarıştırıldığı organizasyon bu bağlamda ülkemizde yapılan en kalabalık ve profesyonel yönetilen tek marka kupa serileri oldu. Intercity Cup yarış serilerimiz motor sporlarına yeni yüzler kazandırarak motor sporlarının gelişmesinde önemli rol oynadı.

● 2013, 2014 ve 2015 yıllarında TOSFED Türkiye Pist Şampiyonası yarışlarına ev sahipliği yapılmıştır

● 2013 yılında TMF Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası yarışlarına ev sahipliği yapılmıştır.

● 2015 ve 2016 yıllarında İstanbul Park Spor Kulübü olarak Hayata Bağış Derneği Off-Road Yarışını organize edilmiştir.

● 2015, 2016 ve 2019 yıllarında İSOK Rallisi özel seyirci etabı ve servis alanına ev sahipliği yapılmıştır.

● 2015 yılında Türkiye Trial Şampiyonası 6. Ayak yarışına ev sahipliği yapılmıştır.

● 2016 yılında TÜYAP 37. İstanbul Rallisine ev sahipliği yapılmıştır.

● 2016 ve 2017 yıllarında Klasik Otomobil Klübü Bahar Rallisine ve Klasik Otomobil Slalom Yarışlarına ev sahipliği yapılmıştır.

● 2017 ve 2018 yıllarında Intercity Baja ve Raid yarışları, Marmara Baja Kupası yarışına ev sahipliği yapılmıştır.

● 2020 yılında Tübitak Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına ev sahipliği yapılmıştır.

Otomotiv sektörü Ar-Ge çalışmaları kapsamında:

● 2013 yılından günümüze birçok yerli üretim yapan firmaya araç ar-ge testleri için tesis kullandırılmıştır. TOGG, Ford, BMC, Karsan ve Hexagon markaları tesisimizi aktif olarak kullanan en önemli üreticilerimizden olmuşlardır.

Uluslararası ve Ulusal otomotiv sektörü etkinlikleri kapsamında:

● 2014 yılında global BMW AG - M3 & M4 modelleri dünya müşteri lansmanına ev sahipliği yapılmıştır. 2 ay süren etkinlik boyunca bu aracı tüm dünyadan test etmeye gelen üst düzey gelir grubundan toplam 3.000 kişi ağırlanmış ve ülke tanıtımına çok önemli katkıda bulunulmuştur,

● 2014 yılında global Porsche World Roadshow etkinliğine ev sahipliği yapılmıştır. Bu kapsamda 24 gün boyunca üst düzey gelir grubundan toplam 1.200 kişiyi ağırlanmış ve ülke tanıtımına katkıda bulunulmuştur,

● Otomobil sektörünün global önemli oyuncularından biri olan Porsche A.G. ile anlaşarak 2015 yılından günümüze dünyada 7 adet bulunan Porsche sürüş merkezlerinden biri tesisimize kazandırılmıştır. Her yıl binlerce Porsche müşterisini pistimizde ağırladık ve ülke tanıtımına çok önemli katkı sağladık.

● 2016 ve 2017 yıllarında Mercedes AMG Sürüş Merkezine ev sahipliği yapılmış uluslararası ve yerli birçok müşteri ağırlanmıştır. Dünyada Mercedes AMG olarak yarış pistinde konumlandırılmış ilk merkez olarak oldukça ses getirilmiştir.

● 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz Renault Trucks dünya lansmanını ile 5 gün boyunca toplam 500 uluslararası basın ve misafirini ülkemizde ağırlanmış, ülke tanıtımına katkıda bulunulmuştur.

● 2023 yılında global otomobil devi Tesla ile anlaşarak Tesla’nın Türkiye merkezinin tesiste konumlandırılması sağlanmıştır.

● Düzenli olarak otomotiv sektöründen birçok farklı markaya sayısız etkinlik, lansman, basın test sürüşleri düzenlenerek, tesis amacına uygun olarak sektörün gelişimi için kullanılmıştır.

● Intercity İstanbul Park, otomotiv basınına test sürüşleri ve çekimleri için düzenli olarak kullandırılmıştır. Ek olarak, Otomobil Gazetecileri Derneği Yılın Otomobili, Uluslararası Autobest Yılın Otomobili gibi organizasyonlara ev sahipliği yapılarak sektöre destek verilmiştir.

● Dünya çapında çok az örneği olan V Weekend Motoring Festivali ile tüm otomobil ve motosiklet camiasının katıldığı, aile, çocuk ve gençlere yönelik aktiviteler, spor faaliyetleri ve eğlence etkinlikleri ile bezenmiş Türkiye'nin en büyük festivallerinden biri organize edilmiştir, festivalimizde 2018 yılında 90.000 kişi, 2019 yılında 200.000 kişi, 2022 yılında 320.000 kişi, 2023 yılında 250.000 kişi ağırlanmıştır.

● Tesiste kurmuş olduğumuz Intercity Otomobil ve Traktör müzesi, yerli/yabancı misafirlerle her yaştan gençlerin ve çocukların ziyaretine ücretsiz olarak açılmıştır,

Farklı spor etkinlikleri kapsamında:

● Ülkemizin en büyük spor tesislerinden biri olan Intercity İstanbul Park 2019 yılından günümüze düzenlendiğimiz Türkiye'nin en büyük spor festivali olan V Weekend Sports festivali ile de farklı birçok spor branşı için kullanılmıştır. 54 farklı branştan spor faaliyetinin icra edildiği festivalde birçok kategoride spor müsabakaları yer almıştır. 2019 yılında düzenlediğimiz V Weekend Sports festivalimiz 3 gün boyunca 100.000 kişiyi ağırlamıştır.

● 2013 yılından günümüze farklı sportif etkinlikleri olarak birçok spor organizasyonuna ev sahipliği yaparak tesisimiz sporun farklı branşlarına açılmıştır.


● T.C. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu
● Intercity İstanbul Park Koşu Şampiyonası
● Intercity İstanbul Park Bisiklet Şampiyonası
● Intercity İstanbul Park Duatlonu
● İstanbul Koşu Festivali
● Türk Telekom İstanbul 24 saat Boost Race Bisiklet Yarışı
● V City Crossfit Şampiyonası

Görüldüğü üzere gerçekleştirmiş olduğumuz tüm organizasyonlar ve etkinlikler, başta otomobil, motor sporları ve sair spor dalları olmak üzere, gençlere trafik kültürü, spor ahlakı ve disiplinini aşılamak suretiyle, geleceğimiz olan gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutup, sporcu ve edepli bir nesil yetiştirmek üzere dikkatlice tasarlanmış organizasyon ve etkinlikler olmuştur.

Tüm bu organizasyon ve etkinliklerin ticari getirileri son derece düşük düzeyde olup, yapılan tüm bu işler için büyük maddi bedeller ödedik ve bunları sadece vatanseverlik, vakıf kültürüne ve vakıf mülküne layığıyla sahip çıkma, muhafaza etme vizyonu ve hizmet aşkı ile hayata geçirdik.

Bu süreç içerisinde Intercity İstanbul Park olarak gösterdiğimiz titizlik ve büyük bir disiplinle uyguladığımız güvenlik önlemleri ve etkinlik kuralları sayesinde tesiste hiç bir yaralanmalı ve/veya ölümlü bir kaza olmamış ve tesisin ismine, imajına ve prestijine leke sürdürülmemiş olması da bizim için ayrı bir gurur vesilesidir.

Saygılarımızla,

Intercity İstanbul Park